10 березня - День Державного Гімну
10 березня в Україні відзначається День Державного Гімну, святкування якого затвердив Кабінет Міністрів України на засіданні 7 грудня 2021 року.
Священні символи, які уособлюють самобутність і національну єдність має кожен народ. Вони покликані підносити дух нації у боротьбі за свободу, національну самоідентифікацію та самоутвердження, за власну самостійну державу. До таких символів, крім прапора та герба, належить і гімн.
Справжнім всеукраїнським, національним, а згодом і Державним Гімном України стала пісня «Ще не вмерла України і слава, і воля» на слова Павла Чубинського та музику Михайла Вербицького. Музична редакція Гімну офіційно була ухвалена 15 січня 1992 року, а текст (слова першого куплету та приспів) був затверджений 6 березня 2003 року Законом України «Про Державний Гімн України».
Створення сучасного Гімну України бере початок з осені 1862 року, коли український вчений-етнограф, поет і журналіст, активний діяч українського визвольного руху на Правобережній Україні Павло Чубинський написав патріотичного вірша «Ще не вмерла Україна». Пророчі слова Павла Чубинського потужно зазвучали, коли були окрилені музикою Михайла Вербицького – скромного священика, обдарованого талантом митця, одного з основоположників української композиторської школи.
Перше документальне свідчення виконання пісні «Ще не вмерла Україна» датується 10 березня 1865 року. Саме у цей день ним завершили концерт, присвячений пам’яті Тараса Шевченка в Перемишлі (Польща).
Нині ж, коли наші воїни захищають територіальну цілісність Української держави, її право на існування, гімн має особливе значення для всіх і є тою духовною ланкою, що єднає нас із попередніми поколіннями борців за свободу.
Український Гімн «Ще не вмерла України і слава, і воля», звучить могутньо і гордо на передовій, у бомбосховищах, у різних країнах світу, які підтримують українців і їхнє прагнення бути вільними, як символ невмирущої сили народу, котрий обрав шлях свободи і незалежності. Саме так звучить єдність та незламність української нації.